Týn nad Bečvou – ideální místo pro cykloturistiku

V Moravské Bráně, čtyři kilometry jihovýchodně od Lipníka nad Bečvou se na úpatí a svahu kopce Krásnice pod hradem Helfštýnem, na levém břehu řeky Bečvy rozprostírá obec Týn nad Bečvou.

Je to ideální místo pro cykloturistiku, ať již pro vyznavače rodinné a pohodové cykloturistiky, nebo hobíky či zapálené bikery, co potřebující k životu překonat nějaké to převýšení, nejlépe po lesních cestách a pěšinách. Obec Týn nad Bečvou leží na trase cyklostezky Bečva o celkové délce 152 km, která má vlastně dva začátky, a to ve Velkých Karlovicích na Vsetínské Bečvě, nebo v Horní Bečvě na Rožnovské Bečvě, spojující se ve Valašském Meziříčí a pokračující přes Hranice na Moravě, Lipník nad Bečvou a Přerov do Tovačova k soutoku s řekou Moravou. Velká část cyklostezky je vedena po nově vybudovaných úsecích s vyloučením motorové dopravy. Část trasy je vedena po málo frekventovaných místních komunikacích a zpevněných lesních a polních cestách a skutečné minimum trasy zatím musíte absolvovat po silnicích.

Pohodový úsek Hranice – Přerov (26 km), je zcela bez motorové dopravy, kopíruje tok řeky Bečvy, je prakticky bez převýšení, je tudíž velmi vhodný pro rodiny s i malými dětmi. Vzhledem k tomu, že Týn se nachází v polovině trasy, lze doporučit výlet na kolech jeden den směrem na Hranice, a příští cyklovýlet směrem na Přerov.

Hranickou trasu lze zpestřit také jako okruh, kdy pro jednu trasu lze využít dvě souběžné trasy po úbočí vrchu Maleník, tzv. lesní cestu Gabrielku (modrá turistická značka) nebo lesní cestu přes vrch Maleník (červená turistická značka). Zde však již musíme počítat s nějakým tím převýšením, cca 130m, a min. trekingovým kolem. Zajímavostmi na trase jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích, Hranická propast (nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně světa), plavecký bazén s tobogánem v Hranicích, historické město Lipník nad Bečvou, přírodní vodní plocha Jadran mezi Lipníkem a Osekem na cyklotrase, v Přerově park Michalov.

Pro zdatnější, ale pohodové cyklisty bych doporučil projet si prakticky celou cyklotrasu Bečva, s využitím přepravy kola vlakem z Lipníka nad Bečvou až do Rožnova pod Radhoštěm (s přesedáním ve Valašském Meziříčí) nebo z Velkých Karlovic s přesedáním ve Vsetíně. Trasa z Rožnova má cca 52km, trasa z Velkých Karlovic má již 72km, ale jedná se pohodovou cyklistiku po rovinatých cyklostezkách po proudu řeky Bečvy. Vzhledem k tomu, že vlaková trať kopíruje cyklostezku Bečva, je možno si navrhovanou trasu zkrátit vystoupením kdekoli po trase, popř. v případě závažnější poruchy kola či jiné situace je možno využít vlak k návratu zpět, vlaky jezdí prakticky 1-2 hodinových intervalech. Dále je zde možné využít Cyklobusu Bečva, z Přerova do Beskyd se zastávkou v Lipníku nad Bečvou, který jezdí od června do konce září s tím, že spoje budou četnější o letních prázdninách. Rezervace míst v cyklobusu bude přístupná od května na stránkách společnosti Arriva.

Pro bikery, vyznávající jízdu v terénu, jsou k dispozici hned za Týnem kopcovité zalesněné helštýnské vrchy Podbeskyské pahorkatiny s vrcholem Maleník (479m.n.m), nebo na druhé straně cca 8km širokého údolí Moravské brány jsou to Oderské vrchy. Obě strany jsou protkané různými lesními cestami, stezkami a pěšinami, velmi vhodnými pro jízdu na horském kole.

Zde nemá cenu se moc rozepisovat o trasách, za sebe bych doporučil projet si jednu z tras či pasáže závodu horských kol AUTHOR ŠELA MARATON, který Vás provede oběma svahy Moravské brány, včetně bývalého tunelu Ferdinandovy dráhy ve Slavíči, dlouhého cca 260m. Zdatnější bikeři si mohou dát najednou celou cca 90km dlouhou trasu, pohodáři si to mohou rozdělit na helštýnskou část, s využitím občerstvovacích bodů na Helfštýně, když budete mít štěstí tak na chatě U Huberta, dále pak na Zbrašově (v Teplicích) u hasičárny, v Hranicích třeba Na Střelnici a zakončíte jízdu Pod Hradem v Týně. Pro oderskou část další den je možno využít trasu závodu Jezernické viadukty, což je jezdivá trasa využívající z velké většiny úseky známé z trasy MTB 58 km AUTHOR ŠELA MARATHONU z let 2009-2012, jen s občerstvením je to horší, prakticky jen lahváč v klubovně Golf klubu na Radíkově nebo točený Zubr, popř. s jídlem v restaurace U lípy na Středolesí. Trasa závodu je v terénu patrná ještě dlouho po průjezdu, hlavně u Šela marathonu, s více jak tisícem závodníků J. V mikroregionu Lipensko jsou rovněž vedeny cyklotrasy s místním značením v terénu, které umožňují poznávání nejzajímavějších míst v okolí Lipníka nad Bečvou a v údolí Moravské brány. Jsou vedeny v kruhu, se startem a cílem v Lipníku nad Bečvou – jsou vyznačeny v mapě, vydané mikroregionem Lipensko, i s výškovými profily, mapku si lze vyzvednout v turistickém informačním centru v Lipníku nad Bečvou. Trasy jsou barevně odlišeny a značeny v terénu, velké mapy s vyznačenými trasami lze nalézt ve většině obci mikroregionu Lipensko.

Další cykloturistické informace lze mimo jiné nalézt ZDE

A na závěr, i pár tipů pro ty, kdo rádi ochutnávají produkty malých minipivovarů:

  • Minipivovar v Lipníku nad Bečvou (cca 4km od Týna)
  • Minipivovar HELF (bývalý Osečan) v Oseku nad Bečvou (cca 10km od Týna)
  • Minipivovar Nové Dvory (cca 4km od Týna), otevřeno jen v pátek
  • Minipivovar v Rožnově pod Radhoštěm (na cyklotrase Bečva)
  • Minipivovar Valášek ve Vsetíně (na cyklotrase Bečva)
  • Minipivovar Holendr ve Valašském Meziříčí (na cyklotrase Bečva)
  • Minipivovar Parník a Na Jižní v Přerově (na cyklotrase Bečva)
  • A pár dalších minipivovarů v Olomouci (Moritz, Chomout, Riegrovka), cca 35 km od Týna, cyklotrasa v souběhu s R35

 

Zdroj: www.mapy.cz;   www.cyklostezkabecva.com;  www.selasport.cz/cz/;   www.mesto-lipnik.cz

(Tyto informace pro nás poctivě sesbíral a zapsal Vlastimil Chytka. Děkujeme, Vlasťo!)