Hrad Helfštýn (1 km od chalupy)

  • Přímo nad chalupou se nachází hrad Helfštýn. Jde o středověký hrad se šesti branami, řadou věží a budov a systémem valů z 18. století. Dnes je centrem uměleckého kovářství (pravidelné setkání uměleckých kovářů Hefaiston se koná vždy poslední víkend v srpnu). Kovářům také patří stálá expozice na palácovém nádvoří, funkční kovárna slouží ke kurzům pro umělecké kováře. Kromě toho se na hradě koná během letní sezony celá řada kulturních akcí. Sočástí hradu je též Vyhlídková věž.

 

Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou (3 km od chalupy)

  • byla vyhlášena v roce 1989. V Olomouckém kraji jsou pouze dvě: Olomouc (druhá největší v České republice) a Lipník nad Bečvou. Mezi významné památky tohoto města např. patří: bývalá synagoga, starý židovský hřbitov, nový židovský hřbitov, Zvonice,  kostel sv. Jakuba, piaristický  klášter s kostelem sv. Františka Serafinského a zámek a mnoho dalších.
  • od května do září si mohou návštěvníci prohlédnout Lipník nad Bečvou s průvodcem.

 

 

Viadukty Jezernice (4 km od chalupy)

  • Viadukty řeší překlenutí výškového rozdílu na trati Přerov – Bohumín, provoz na trati Lipník – Bohumín byl zahájen v roce 1847. Viadukty dodnes vzbuzují úžas nad umem a technickou dovedností našich předků, byly opravovány v letech 2000 – 2002.

 

Zřícenina hradu Drahotuš (9 km od chalupy)

  • nachází se na zalesněném strmém kopci nad Podhořím. Hrad vznikl pravděpodobně v letech 1256 – 66 jako středisko samostatného panství. Když Ctibor Tovačovský z Cimburka, jeden z pánů na Drahotuši, prodal r. 1476 drahotušské zboží Vilémovi z Pernštejna (a ten je připojil k hranickému panství), byl již hrad opuštěn, v neznámé době rozbořen a chátral. Roku 1543 se výslovně uvádí jako pustý. Váže se k němu řada pověstí. U stejnojmenné obce se nachází letiště Drahotuše, kde se pořádájí vyhlídkové lety a nejrůznější akce (např. soutěž parašutistů Moravská brána, Veteranfest apod.)